اماکن تاریخیاولین های تهران

کافه پارس اولین کافه و رستوران مدرن ایرانی!

تنها کافه سقف گنبدی ایران

 

کافه پارس ساختمان باشکوهی بود که   در  حدود  سال  هزار و سیصد و نه خورشیدی  در محل  سفارتخانه سابق اتریش   یعنی  در  ضلع شمال شرقی تقاطع لاله زار – جمهوری در مجاورت کافه آیبتا ساخته شد ،هرچند  کافه پارس یکی از آخرین بازمانده های دوران شکوه لاله زار است ولی متاسفانه از مالک و سازنده این عمارت اطلاعاتی در دست نیست ولی بنا به برخی روایت های مردمی معمار  این بنای  زیبا نیکولای مارکوف روس  سازنده:  دبیرستان البرز – ساختمان اداره پست- دانشسرای عالی – عمارت شهرداری….  معرفی شده است.

جا نمایی کافه پارس در نقشه عبدالغفار

 عکس بالا تقاطع خیابان لاله زار و جمهوری را  پیش از ساخته شدن کافه پارس   و   تعریض  خیابان لاله  زار نو  نمایش میدهد، همانطور که در عکس مشاهده میفرمایید کلاه پهلوی هنوز اجباری نشده بنابراین میتوان حدس زد  این عکس در حوالی سال یک هزار و سیصد و شش خورشیدی  و قبل از  تصویب قانون لباس متحدالشکل ثبت شده   دیواری هم که مشاهده میکنید احتمالا متعلق به بقایای سفارت سابق  اتریش در عهد ناصری میباشد.

 

 

نخستین رستوران و کافه مدرن ایرانی

کافه پارس  عمارتی بود  دو طبقه که  فضایی آلاچیق مانند با ستون های زیبا  و سقف گنبدی شکل در قسمت بام  آن قرار داشت   طبقه اول آن  در اختیار فوتو رامبراند و طبقه دوم آن در اختیار کافه پارس  ، نخستین رستوران  و کافه مدرن ایرانی بود.

کافه پارس جز نخستین کافه هایی بود که اجرای باله داشت. چندین زن و مرد اروپایی و همچنین بالرین  در استخدام کافه  بودند و با الگوبرداری از برنامه های فولی برژه پاریس به اجرای برنامه می پرداختند.

صحنه ای از فیلم حاجی آقا اکتور سینما در بالای گنبد کافه پارس

شهرت کافه پارس

در سال  یک هزار و سیصد و دوازده خورشیدی  بخشی از  یکی از  اولین فیلمهای صامت ایرانی یعنی فیلم “حاج آقا اکتور سینما” به کارگردانی اوانس اگانیانس  در کافه پارس فیلم برداری و  این کار باعث محبوبیت و شهرت بیش از پیش آن نزد  مردم  آن دوران شد.

 

داستان فیلم «حاجی آقا آکتور سینما» درباره رژیسوری (کلمه فرانسوی معادل کارگردان) است که دنبال سوژه تازه‌ای می‌گردد. حاجی آقا پدر همسر او مخالف کار سینما است اما کارگردان با کمک نوکر حاجی ساعت او را می‌دزدد و حاجی در خیابان‌های تهران، پارک ملی و عمارت کافه پارس همه جا را دنبال رباینده پشت سر می‌گذارد و کارگردان پنهانی از همه این احوالات او فیلم می‌گیرد. در آخر کارگردان،پدر همسرش را به سالن سینما دعوت می‌کند و وقتی حاجی خودش را روی پرده تماشا می‌کند، نفس کار را مفید دریافته و به کار سینما برای دختر و دامادش رضایت می‌دهد. هنر و تجربه

 

 

 

بخشی از فیلم  حاجی آقا اکتور سینما و نمایی از کافه پارس در دوران اوج!

 

نمایی از کافه پارس بعد از اضافه شدن طبقه سوم حوالی دهه چهل خورشیدی

تعطیلی کافه پارس

در دهه سی خورشیدی  جواهری مظفریان طبقه اول این عمارت را خریداری  و نما و دکور  این  طبقه را دگرگون ساخت  کافه پارس نیز  تا  اواسط دهه سی خورشیدی به حیات خود ادامه داد ولی به دلیل مشکلات مالی  و فشار مذهبیون تعطیل و  مالک جدید  نیز  با اضافه کردن طبقه سوم که شباهت بسیاری به معماری اصلی بنا داشت آن را  به هتل تبدیل نمود این هتل ابتدا هتل  نیویورک نام داشت و بعد ها به هتل لاله زار تغییر نام داد.

کافه پارس  اواخر  دهه سی خورشیدی در این عکس میتوانید تابلو هتل لاله زار را مشاهده کنید
عکس از وضعیت فعلی ساختمان کافه پارس با چاشنی کمی فوتوشاپ

سرانجام کافه پارس

این بنا  همانند اکثر بناهای این محور  در  دهه شصت و هفتاد  خورشیدی  تبدیل به کارگاه تریکو بافی و خیاطی شد خوشبختانه بخت با این کافه یار بود  و درسال یک هزار و سیصد و هشتاد و پنج خورشیدی با شماره ۱۵۷۸۳ و به اسم  مسافرخانه پارس  ثبت ملی شد ، در اوایل دهه نود خورشیدی  مورد مرمت و پیرایش نما قرار گرفت و طبقه اول بنا از سال یک هزار و سیصد و نود و پنج با کاربری فروشگاه پوشاک بازگشایی شد از کاربری سایر طبقات  اطلاعاتی در دست نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا