تخریبرویدادها
موضوعات داغ

یکی دیگر از عمارتهای قاجاری طهران در خلوت روزهای کرونایی تخریب شد!

 

عمارت کوچه برزن در مجاورت پمپ بنزین خیابان سیروس پس از پاکسازی و ارزش زدایی از عناصر ارزشمند معماری، تخریب و بسرعت مراحل نوسازی ان اغاز شد.


سه سال قبل در مورد علایم تخریب این بنا به مسٸولین هشدار داده شده بود اما نه تنها قدمی برای حفظ بنا برداشته نشد،بلکه در کمال حیرت این بنای ارزشمند نیز از حافظه تاریخی طهران حذف شد.

 

اگر به نقشه عبدالغفار دقت فرمایید، این بنا جزوی از باغ و عمارت بزرگ متعلق به معتمد الملک میباشد، این لقب در ابتدا متعلق به یحیی خان مشیر الدوله بوده،پس از فوت سپهسالار لقب مشیرالدوله به برادرش یحیی خان معتمدالملک میرسد. سپس لقب قبلی یحیی خان مشیرالدوله(معتمدالملک)به پسرش اعطا میشود.

در مورد این پدر و پسر پس از درگذشت حاج میرزا حسین خان سپهسالار که لقب مشیرالدوله داشت و برادر یحیی خان محسوب میشد ، ناصرالدین شاه قاجار در جمادی الثانی 1299 قمری، لقب مشیرالدوله را به یحیی خان اعطا کرد و وی را به عنوان وزیر عدلیه منصوب نمود همچنین در همین زمان لقب قبلی او (معتمدالملک) به پسرش میرزا حسین خان داده شد

در شمال این باغ بزرگ، یک قطعه زمین میبینید که متعلق به عزه الدوله خواهر ناصرالدین شاه میباشد که پس از فوت امیرکبیر به عقد مشیرالدوله درٱمد. املاک مشیرالدوله در میان دو کوچه که هر دو بنام مشیرالدوله میباشد واقع است.کوچه مشیرالدوله در جنوب این باغ، اکنون بنام برزن نامیده شده است.


بنای تخریب شده،در واقع بخش غربی عمارتهای معتمدالملک میباشد که تاکنون محفوظ مانده بود اما اخیرا و در سکوت وزارت میراث فرهنگی و شهرداری و رسانه های این حوزه تخریب و گودبرداری شد.

منبع
پیج اینستاگرام طهران قدیم

طهرونگرد

به دلیل علاقه ای که از کودکی به محله های تهران قدیم خصوصا محله های پدر بزرگ و مادربزرگ یعنی محله بازار و محله سه راه امین حضور وجود داشت جرقه تشکیل پایگاهی تخصصی درباره تهران، پیشینه تاریخی،محله ها، مردم و شناسایی و مستندنگاری از ابنیه تاریخی و ارزشمند شناخته شده و ناشناخته تهران و اشتراک گذاری آن جهت آشنایی سایرعلاقه مندان به این حوزه و همچنین برگزاری تورهای تخصصی تهرانگردی با بهره گیری از اساتید وتورلیدرهای کار آزموده از سال ۱۳۹۰ زده شد که در ابتدا این ایده به صورت وبلاگ سپس پیج فیسبوک و در نهایت در مرداد ماه سال ۱۳۹۳ خورشیدی وبسایت طهرونگرد فعالیت خود را به شکل رسمی آغاز کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا